Ať už zaléváte trávník nebo hospodaříte na zahradě, je důležité využívat vodu efektivně. To je důvod, proč se zavlažování pomocí mikro rozstřikovačů stalo tak populární. S tímto systémem získávají plodiny vodu, kterou potřebují, maximálně efektivním způsobem.
Mezi různými typy zavlažovacích systémů s postřikovačem je mikro rozstřikovač tím správným nástrojem pro tuto práci. Zavlažování pomocí rozstřikovačů/rozprašovačů je metoda řízené aplikace vody, která je podobná dešťovým srážkám. Voda je distribuována prostřednictvím sítě, která se může skládat z čerpadel, ventilů, potrubí a rozprašovačů.
Detailní informace
Srovnání s kapkovou závlahou
Ve srovnání s kapkovou závlahou je závlaha mikro rozstřikovačem vnímána jako méně schopná nebo účinná metoda. Tento systém je však chytrý a účinný způsob, jak efektivně rozptýlit velké objemy vody. Tento nízkotlakový systém, který využívá střední až nízké objemy zavlažování, je vhodný pro sezónní a vysoce hodnotné plodiny.
Při správném řízení můžete zvýšit výnosy a zároveň snížit spotřebu vody, hnojiv a práce. Je ideální pro zavlažování nepravidelně tvarovaných nebo svažitých ploch. Zavlažování mikro rozstřikovačem umožňuje jak lokální, tak celoplošné zavlažování.
Další rozdíl oproti kapkové závlaze spočívá v tom, že dokáže zavlažit větší plochu, je tak vhodný pro větší keře a keřové skupiny, zavlažování ve sklenících, okrasných školkách, pěstebnách, pro zalévání menších travnatých ploch, skupin okrasných záhonů, skalek atd.
Bez práce nejsou koláče
Pro správnou funkčnost je důležité tento systém pravidelně kontrolovat, jestli se nezanesl nečistotami a také kontrolovat na plochách, které pomocí rozstřikovačů zaléváme, úrovně vlhkosti v různých hloubkách.
K tomu vám může posloužit senzor vlhkosti AQRP002 nebo AQRP011. Ten vám řekne, zda oblast dostává příliš mnoho nebo příliš málo vody. Díky tomu, že většina mikro rozstřikovačů má možnost regulace, je pak jednoduché upravit objem vody.
Výběr správného rozstřikovače
Zde je 5 věci, na které byste při výběru vhodného rozstřikovače měli brát zřetel.
1. Ujistěte se, že průtok rozstřikovače odpovídá infiltrační kapacitě půdy. U těžší půdy je nejlepší držet se nižších průtoků.
2. Vybírejte správný průtok vody s ohledem na zavlažovací plochu a rostliny. Pokud zavlažujete menší plochy jsou vhodnější fontány a rozprašovače.
3. Hmyz vnikající do trysky může zabránit správnému otáčení vašeho mikro rozstřikovače, proto je vhodné jej pravidelně kontrolovat.
4. U vysoce hodnotných plodin je velmi důležité, aby byla voda aplikována rovnoměrně a ve stejném množství. Proto se důrazně doporučuje použití mikro postřikovače se spojkami, které mají regulátor tlaku AQS002, AQS001). Tyto regulátory se postarají o to, aby byly všechny vaše rostliny zavlažovány rovnoměrně.
5. Pro větší plochy je vhodnější použít rotační rozstřikovače.
Systém, který sám spouští a zastavuje zavlažování. Zásobník vody ale zahradník musí naplnit sám. I u poloautomatických systémů lze naprogramovat a nastavit intenzitu a dobu zavlažování, jak to například nabízí Aquanax AQRP003.
Systém je plně řízen regulačními ventily, které jsou napojené na vodní systém. Automatický systém je možné naprogramovat a nastavit intenzitu a dobu zavlažování. Aquanax má v nabídce několik regulačních ventilů, které jsou přes řídící jednotku ovládány přes chytrý telefon.
Rozstřikovač
Rozstřikovač